Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО)

Пробне ЗНО-2020: безпека учасників

Цьогоріч пандемія коронавірусної інфекції внесла корективи у проведення як зовнішнього незалежного оцінювання, так і пробного ЗНО: не тільки змістилися терміни проведення, а й додалися певні правила, дотримання яких спрямоване на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Так, 15 червня відбудеться пробне зовнішнє незалежне оцінювання з української мови і літератури, 17 червня – з усіх інших навчальних предметів.

Постановою Кабінету Міністрів України заборонено перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок. Оскільки пробне ЗНО проводиться за особистим бажанням учасників, вони зобов’язані дотримуватися протиепідемічних заходів у громадських місцях, про необхідність одягнення захисних масок чи респіраторів для допуску на пробне ЗНО кожен учасник повідомлений через персональний кабінет. Для безпечного проходження тестування в умовах адаптивного карантину вхід учасників до пунктів проведення пробного тестування відбуватиметься за наявності засобів індивідуального захисту – маски або респіратора (зокрема, виготовлених самостійно).

Наразі регіональні центри оцінювання якості освіти завершують підготовку до проведення пробного ЗНО: організовують закупівлю і доставку необхідних засобів захисту (антисептики і санітайзери) для пунктів тестування. Ситуація, що склалася, непроста і часто викликає нервування.

Нагадаємо, що відповідно до Положення про пробне зовнішнє незалежне оцінювання фінансування заходів з підготовки та проведення тестування здійснюється за рахунок коштів, що надійшли від фізичних та юридичних осіб як оплата за надання послуги із проведення пробного ЗНО. Реєстрація особи, яка виявила бажання  пройти пробне ЗНО,  здійснюється  добровільно  та не є обов’язковою.

Визначення вартості платної послуги  із проведення пробного ЗНО у 2020 році здійснено на основі економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних з її наданням. Затвердження та оголошення цієї вартості  відбулося в грудні 2019 року.  Відповідно  під формування статті витрат для надання зазначеної послуги, включати видатки на придбання засобів індивідуального захисту, засобів дезінфекції тощо не було підстав та законодавчих вимог.  Так, вартість пробного ЗНО у 2020 році становить 138–150 гривень залежно від регіону проведення.

Що ж уходить у вартість пробного ЗНО і чому воно доволі недешеве?

При обрахунку вартості враховуються витрати на  укладання тестів, переклад цих тестів мовами національних меншин (російською, польською, румунською та ін.); створення звукових документів для виконання завдань частини «Розуміння мови на слух (аудіювання)» тестів з англійської, іспанської, німецької та французької мов; підготовка макетів тестових зошитів, бланків відповідей, інформаційних бюлетенів. Важливою складовою забезпечення пробного ЗНО є  друк і комплектування тестових матеріалів, доставка цих матеріалів до пунктів проведення тестування, оплата праці працівникам, залученим до організації та проведення пробного ЗНО. Маємо зазначити, що сьогодні оплата праці осіб, залучених до проведення пробного ЗНО, не висока, але для відтворення процедури тестування таких працівників у пункті проведення пробного ЗНО доволі багато, і кожний з них працює не менше п’яти годин. Не варто забувати і про процедуру оцінювання й отримування результатів. Зокрема, під час проведення пробного ЗНО створюються експертні комісії з питань установлення порога «склав/не склав» та визначення результатів учасників пробного ЗНО за рейтинговою шкалою 100–200 балів та експертні комісії з питань визначення результатів пробного ЗНО за шкалою 1–12 балів; а для того щоб кожний учасник міг отримати свій результат в означених рейтингових шкалах, ми створюємо і підтримуємо роботу сервісу «Визначення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання».

Український і регіональні центри оцінювання просять учасників пробного ЗНО  бути максимально відповідальними, дотримуватися рекомендацій медиків, правил соціального дистанціювання, не наражати себе та інших на небезпеку, стежити за самопочуттям перед тестуванням та за наявності симптомів ГРВІ залишатися вдома. У разі якщо учасник вирішить залишитися вдома, він зможе завантажити всі матеріали тестування зі своєї сторінки учасника, а також унести відповіді до спеціального сервісу, щоб визначити свої результати, не створюючи додаткових ризиків для здоров’я.

Міністерство освіти і науки України спільно з НАК Нафтогаз, ЮНІСЕФ Україна та Посольством Швейцарії в Україні забезпечать пункти проведення ЗНО необхідними засобами захисту: медичними масками; безконтактними термометрами (пірометрами); засобами дезінфекції для рук; засобами дезінфекції для оброблення поверхонь; ізоляційними медичними халатами та захисними щитками для медиків. Із 9 червня розпочнеться доставка засобів захисту до обласних державних адміністрацій, а звідти – до пунктів проведення тестування. До 25 червня – дня проведення першого ЗНО – засоби захисту будуть у місцях проведення ЗНО.

Нагадаємо, освітній омбудсмен запропонував владнати питання ДПА на колегії МОН.

Back to top button