Тема: Кольори та іграшки (1 клас. Англійська мова)
Мета: повторити та закріпити вивчені назви кольорів; практикувати учнів в їх вживанні; ознайомити учнів з новими ЛО уроку: boat, train, duck, elephant, goat. Вчити будувати речення типу It is a .. , ввести літери Ee, Ff, Gg.
Розвивати навички каліграфічного письма, усне мовлення, вміння розрізняти кольори.
Виховувати бажання допомагати один одному.
Обладнання: кольорові квадрати, тематичні малюнки с. 28, картки літер, алфавіт, картки для самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
- Привітання
– Hello, everyone!
How are you today?
– We are fine, thank you!
- Повідомлення теми та мети уроку.
– At our lesson today we’ll continue to speak about the colours. You will be able to describe the toys and know the names other toys.
- Уведення в іншомовну атмосферу.
– OK. Tell me, please, how are you today?
– Are you ready for the lesson?
а) фонетична зарядка
– Today we’ll have a guest. It is a teddy – bear. He wants to learn English with you.
– But he comes with an envelope. There are different tasks for you. If you work hard, he’ll give a present.
– First of all let’s train our tongue. Our teddy – bear likes playing among the flowers. But look! There are many different sounds on them. Let’s name them.
(букет, а на пелюстках звуки).
ІІ. ПОВТОРЕННЯ РАНІШЕ ВИВЧЕНОГО.
- Гра «What letter is this”
– Our teddy – bear likes jumping. So, help him to get another side of our blackboard. He has to jump only on the letters which we know and you must sound it.
– Who can show these letters in the alphabet?
- Game “A ball”
– Oh, teddy – bear tells me that he wants to play with the toys. Let’s revise the names of toys.
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
- Введення нових ЛО.
а) семантизація слів.
– Look at the picture and listen to me.
A boat – a red boat – is a red boat. – It is a red boat.
б) закріплення вивчених ЛО
– гра «Покажи мені»
– You must show a picture, name it and say that you have such toys.
– ex. 2, p. 28
Фізхвилинка «If you are happy …»
Ознайомлення з новими літерами.
а) римівка
– Our teddy – bear knows alphabet and brings you new letters.
[e] – When I am ten I’ll get a pen. Then I shall write like brother Ben. [f] – As fit as a fiddle. [g] – G – is for girl and also for garden.I see a girl going to the garden.
б) написання літер в повітрі
с) робота з карткою.
(див. РЗ О.М. Павліченко впр2,с.23)
- Аудіювання.
– Teddy – bear also knows a lot of different poems in English. Listen to one of them.
а) пояснення незнайомих слів
many – багато can – могти
for us – для нас play – гратися
б) слухання вірша
– Listen to me attentively, then you must show the toys which we’ll hear in it.
– You have a card, colour the toys according to the poem.
ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
- Підсумок уроку.
– Tell, what letters did you learn?
– Tell, how in English «коза», «човник».
– The lesson is over. Good – bye!