Головне

Е-архів визвольного руху публікує спогади головного судді ОУН Володимира Горбового

Центр досліджень визвольного руху до річниці смерті відомого українського юриста, активного діяча УВО та ОУН, політв’язня нацистських та радянських таборів у 1940-1970-х рр. Володимира Горбового публікує у електронному архівів avr.org.ua колекцію документів про його життя.

Найціннішим документом є мемуари Володимира Горбового з власноручними правками «Погода совісті». Як розповів керівник Архіву Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач,Горбовий працював над ними таємно, адже після повернення з ув’язнення перебував під пильним наглядом радянських спецслужб.
Володимир Горбовий - Шкільне життя
«Зі спогадів Володимира Горбового можна дізнатися про особливості перебування в концтаборах. Він також розповідає, як нацисти намагалися залучити його до співпраці, використавши ім’я відомого українцям адвоката в своїх пропагандистських цілях, як йому пізніше примусово нав’язали радянське громадянство та інші цікаві деталі з життя”, — розповідає Андрій Усач.

Документи взяті зі збірки, що зберігається в Архіві Центру досліджень визвольного руху та архівно-кримінальної справи з Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

Володимир Горбовий служив у лавах Української галицької армії, а згодом Армії Української Народної Республіки. Був членом Української військової організації та Організації українських націоналістів, займав посаду Головного судді ОУН.

Відбував арешт у Львові у 1922 р., у 1934 р. ув’язнений в польському ізоляційному таборі у Березі Картузькій, у 1941 р. заарештований нацистами та запроторений до в’язниці «Монтелюпіх» у Кракові, у 1949 р. засуджений до 25 років виправно-трудових таборів СРСР.

У 1962 р. в одній зі своїх скарг він написав: “Заявляю, що я ніколи в житті не вчинив ніякого злочину, ані ніякої кепської справи. Єдиним моїм промахом було те, що я легковажно повірив совєтській пропаганді про совєтську гуманність і законність, та зостався на досяг їх руки”.

Колекцію документів можна переглянути на сайті Е-архіву визвольного руху за посиланням avr.org.ua

Back to top button