Головне

З історії аншлюсу

1938
1938

Після закінчення Першої світової війни і розпаду Австро-Угорської імперії, багато політиків оголошували Австрію нежиттєздатною державою. У 1931 році уряди Німеччини та Австрії виступили з пропозицією про митний союз, але країни-переможниці противились цьому. З приходом до влади в Німеччині Гітлера аншлюс став частиною офіційного курсу зовнішньої політики Німеччини. У всі державні структури Австрії впроваджувалася агентура нацистського режиму.

Перша спроба силового захоплення влади в Австрії сталась в 1934 році. 154 есесівця-австрійця, переодягнені у форму австрійської цивільної гвардії, увірвалися в канцелярію і захопили канцлера Австрії Енгельберта Дольфуса, зажадавши від нього піти у відставку.Дольфус, який отримав серйозні поранення категорично відмовився. Перед ним поклали перо і папір, позбавили будь-якої медичної допомоги і знову стали вимагати відставки. Дольфус, який не отримав ні лікаря, ні священика помер через кілька годин, але так і не порушив присяги.

Тим часом, вірні уряду війська оточили будівлю парламенту. До вечора стало відомо, що надавши Дольфусу відкриту підтримку Муссоліні, у відповідь на спробу перевороту, мобілізував п’ять дивізій, які негайно рушили до кордону Австрії. В 19 годин заколотники були змушені здатися.

Anschluss sudetendeutscher Gebiete
Зрозумівши, що грубі методи впливу не дають бажаного результату, німецький уряд змінив тактику і підключило до роботи СД і гестапо. Спецслужби Німеччини активізували свою діяльність в середовищі австрійських нацистів. Наприклад, один з лідерів австрійської нацистської партії, інженер Рейнталер, ще з осені 1934 таємно отримував з Мюнхена платню в розмірі 200 тис. Марок щомісяця.
3
Намагаючись відтягнути розв’язку, новий канцлер Шушніг уклав в 1936 році договір з Німеччиною, за яким Австрія фактично зобов’язалася слідувати політиці нацистської Німеччини. Зі свого боку, Німеччина визнавала суверенітет і незалежність Австрії і обіцяла не чинити ніякого тиску на її зовнішню політику.
Аншлюс - Шкільне життя
Ще більш сприятлива для Гітлера ситуація склалася в 1937 році, коли західні держави стали розглядати захоплення Австрії не як акт агресії і ревізію Версальського договору, а як крок по шляху «умиротворення» Німеччини. В листопаді 1937 року англійський міністр Галіфакс, під час переговорів з Гітлером, дав від імені свого уряду згоду на «придбання» Австрії Німеччиною.
5
12 лютого 1938 канцлер Шушніг був викликаний в гітлерівську резиденцію Берхтесгаден, де під загрозою негайного військового вторгнення був змушений підписати пред’явлений йому ультиматум, фактично ставив країну під контроль Німеччини та перетворивши її практично в провінцію Третього рейху

Намагаючись перехопити ініціативу, Шушніг оголосив плебісцит з питання про незалежність Австрії. Єдиним питанням на ньому мало бути: чи бажає народ мати «вільну і німецьку, незалежну і соціальну, християнську і власну Австрію», а бланки – містити тільки відмітку «так».
Anschluss ÷sterreich
Гітлер, який побоювався відхилення ідеї об’єднання на плебісциті відреагував на оголошення про плебісцит наказом про мобілізацію, призначеної для вторгнення в Австрію 8-ї армії. Під загрозою військового вторгнення Шушніг відмовився від проведення плебісциту і пішов у відставку. Було сформовано новий уряд, який відправив до Німеччини телеграму з проханням про введення в Австрію німецьких військ (глава нового уряду був інформований про дану телеграму лише після її відправлення). В ніч з 11 на 12 березня 1938 німецькі війська, заздалегідь зосереджені на кордоні, увійшли на територію Австрії. Австрійська армія, що одержала наказ не чинити опору, капітулювала.
Anschluss Österreich
13 березня Гітлер урочисто в’їхав до Відня. В той же день був опублікований закон «Про возз’єднання Австрії з Німецькою імперією», згідно з яким Австрія оголошувалася «однією із земель Німецької імперії» і відтепер стала називатися «Остмарк».

Гітлер оголошує в рейхстазі про аншлюс
Гітлер оголошує в рейхстазі про аншлюс

10 квітня в Німеччині та Австрії відбувся плебісцит про аншлюс. За офіційними даними, в Німеччині за аншлюс проголосувало 99,08% жителів, в Австрії – 99,75%. Була заснована медаль «В пам’ять 13 березня 1938», якою нагороджувалися солдати і офіцери вермахту і військ СС, австрійські військовослужбовці та функціонери організацій, що брали участь у приєднанні Австрії до Німеччини. Загальна кількість нагороджених склала 318689 чоловік.

Євреї Відня відмивають з тротуару написи про вільну і незалежну Австрію
Євреї Відня відмивають з тротуару написи про вільну і незалежну Австрію

mi3ch.livejournal.com

Back to top button