Головне

Токсикологи назвали отруту, яка убила Александра Македонського

Генріх Семирадський, «Довіра Александра Македонського до лікаря Філіпу », 1870
Генріх Семирадський, «Довіра Александра Македонського до лікаря Філіпу », 1870
Токсикологи з Нової Зеландії і Великобританії виявили, що симптоми, які зустрічаються в описах останніх днів життя Александра Македонського, нагадують отруєння чемерицею білою, Veratrum album, рослиною сімейства Лілійні. Аргументи дослідників наведені в журналі Clinical Toxicology, коротко про роботу пише The New Zealand Herald.

Висновки вчених базуються на аналізі класичної літератури і порівнянні симптомів, які там згадуються, з дією відомих отрут. Останні дні Македонського описуються в «похході Александра» Луція Флавія Арріана і в «Історії Александра Великого», псевдоісторичному романі, існуючому в декількох версіях, первісна з яких датується II-I століттям до нашої ери. Згідно з цими документами, Александр перед смертю хворів протягом 10-12 днів. У нього поступово розвивалася гарячка, він не міг ходити, а потім і втратив здатність говорити.

За словами вчених, якщо гіпотеза отруєння вірна, то найбільш підходящим отрутою, яка могла викликати описані симптоми, є алкалоїд вератрідін, що міститься в Veratrum album. Вератрідін відноситься до нейротоксинів, які зв’язуються з натрієвими каналами в нейронах і викликають їх перманентну активацію. Отруєння цією отрутою викликає біль у грудях, блювоту і призводить до повільної смерті. Яд недоброзичливці полководця могли підмішати в вино в кількості, яку можна не помітити. Миш’як, стрихнін та інші рослинні отрути, за словами вчених, призводять до набагато більш швидкої смерті, ніж та, що описана в історичних документах.

Александр помер у віці 32 роки. Раніше гіпотези про отруєння Олександра членами його найближчого кола висловлювалися неодноразово – починаючи з анонімного автора «Історії Александра Великого». За іншою версією, смерть полководця могла бути викликана малярією або інфекційним ускладненням старих поранень. За словами одного з авторів нової роботи, Пета Вітлі (Pat Wheatley), встановити достовірно причину смерті Александра без виявлення останків в будь-якому випадку неможливо.

Back to top button