Тема: Where the Information Comes From (8 клас. Англійська мова)
Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення; практикувати учнів у MM і ДМ за проблемними ситуаціями, розвивати логічне й аналітичне мислення; формувати навички непідготовленого усного мовлення; розвивати пізнавальний інтерес, аудитивну пам’ять та увагу.
ХІД УРОКУ
I.Організація класу. Привітання
II.Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
a) 1, р. 8 — Look at the pictures and say as in the example:
I use radio to listen to music and news…
a computer; books; a CD; the internet; newspapers; a mobile phone; a radio; magazines; headphones; a laptop; a TV
b)Work in pairs. Discuss the questions with your deskmate:
Do you listen to the radio much? What are your favourite radio programmes?
How often do you watch TV? What programmes are your favorite ones?
Do you often read newspapers?
What information attracts your attention there?
Do you line to read magazines?
Do you often use the internet? What for?
c)Work in groups. Complete the mind map. Where does the information come from?
d) 2, p. 9. — Speak in class. Introduce your ideas to your classmates. Use the words from the table below.
The Media | What it presents |
TV | news, soap operas, feature films… |
Radio | news, concerts, music quizes… |
Newspapers | news, reviews, commentaries… |
Magazines | travels, sports, cars home decorating… |
The internet | any kind of information on websites… |
e) 3, p. 9 — Listen (p. 249) and choose the correct item to complete the sentences.
Use the prompts to complete the dialogue. Act it out:
Alex. Have you decided on a present for him yet?
Tom. Not yet. I’d like to buy him either a computer game or a CD etc.
f)Vocabulary revision of new lexical units. Maxing up some word combinations and sentences.
IV.Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Ех. 4, р. 10.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.