Головне

Гроші українських повстанців — бофони — оприлюднили в інтернеті

В підпільних друкарнях УПА виготовлялася своєрідна грошова одиниця — бофони. Їх давали людям, які допомагали визвольному руху. Планувалося, що зі здобуттям незалежності, бофони можна буде обміняти на чинні гроші. Відтепер колекція цих грошових документів, надрукованих до Великодніх свят у 1940-х доступна он-лайн.

Центр досліджень визвольного руху спільно із Архівом СБУ оприлюднили у Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua колекцію «бофонів» – грошових знаків ОУН та УПА, присвячених великодній тематиці. Бофони з колекції були виготовлені у 1947—1950 роках на Львівщині та Івано-Франківщині у підпільних друкарнях.
Бофони - Шкільне життя
Бофони (скорочення від словосполучення «бойовий фонд») – це грошові документи (квитанції) з національною символікою та символікою ОУН і УПА із фіксованими номіналами. Уповноважені особи від ОУН чи УПА видавали їх населенню за добровільно внесені кошти, у вигляді готівки, іноді продуктів харчування, одягу, реманенту. В майбутньому планувалось, що, коли постане Українська держава, ці гроші будуть обмінюватись на справжні.

«Крім суто фінансової ролі бофони також виконували агітаційну функцію. Наприклад у цій колекції можна бачити, що на бофонах друкувалося гасло «Христос Воскрес! Воскресне Україна!»», — розповів упорядник колекції, заступник директора Архіву СБУ Володимир Бірчак.

«Колекція Галузевого державного архіву Служби безпеки України налічує більше сотні бофонів. Вони потрапили до матеріалів НКВД-КҐБ як конфіскати: вилучалися під час чекістсько-військових операцій, а також коли захоплювали криївки», — повідомив В.Бірчак.

Ознайомитися та скопіювати архівні матеріали можуть усі охочі в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua за посиланням.

Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Сьогодні в Е-архіві доступні копії понад 20732 документів. Місія проекту — робити минуле доступним.

Нагадаємо, що минулого року відновлено вільний доступ до розсекречених у 2008—2010 роках документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КҐБ, які зберігаються в Архіві СБУ. Сталий доступ до цих матеріалів повинен бути гарантований кожному на виконання Законів України та Рекомендації № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів, яка як невід’ємну ознаку демократії передбачає обов’язкову можливість дізнатися об’єктивно про елементи своєї історії. Для цього в Україні започатковано процес виведення історичних архівів з-під відання сучасних спецслужб, що передбачено Законом України «Про доступ до архівів комуністичного тоталітарного режимів 1917-1991 років».

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Back to top button